Thrall High School

Skip to main content
Mobile Menu

Tennis

Tennis 2021

Continuing the Tradition!

 
 Date  Tournament  Location
 Feb. 18  Rockdale JV Tourney (postponed)  Rockdale
 Feb. 18  Waco V Tourney (cancelled)  Waco
 Feb. 22  Thrall JV Tourney (postponed)  Thrall
 Mar. 5-6  Regional Team Tennis  College Station
 Mar. 11  Cameron JV Tourney  Cameron
 Mar. 12
 Cameron V Tourney  Cameron
 Mar. 12-13  State Team Tennis (if qualify)  San Antonio
 Mar. 18  Waco V Tourney  Waco
 Mar. 25  Taylor JV Tourney  Taylor
 Mar. 26  Taylor V Tourney  Taylor
 Mar. 30  Thrall JV Tourney  Thrall
 April 1  Thrall Tourney  Thrall
 April 7  Franklin JV Tourney  Franklin
 April 9  Rockdale V Dual Match  Rockdale
 April 12-13  JV & V District Tournament  Thrall
 April 26-27  V Regional Tournament  Corpus Christi
 May 20-21  V State Tournament  College Station
   
updated 04-07-21 

 

 Head Coach: Brenda Graham
 Phone Number: 512-898-5328 ext. 309
 Assistant Coach: Matt Malish
 Phone Number: 512-898-5328 ext. 317
 
 Athletic Director: Rick Porter  Principal: Travis Dube  Superintendent: Tommy Hooker
District Tennis 2021 Results--
 
Varsity Boys District Champion
Varsity Girls District Runner-up
JV Boys District Champion
JV Girls District Champion
 
Varsity Results:
 
Stephen Graham and Sydney Branson  - Mixed Doubles - advance to Regional
Bree Tretter and Aubrey Shuttles  - Girls Doubles - advance to Regional
Billy Renfro and Cooper Dube  - Boys Doubles - advance to Regional
 
Regional Tennis Tournament is scheduled for Monday-Tuesday, April 26-27 in Corpus Christi. 
 
Gabe League  - 3rd place
Braden Howell - 4th place
Jillian Iselt - 3rd place
Elena Garcia/Rachel Trussell  - 3rd place
Brantley O'Connor/Casen Sledge  - 3rd place
 
JV Results:
 
Steven Walker/Brandon Ford - 1st Place
Joseph Sanchez/Jared Seagroves - 2nd Place
 
Cady Barcak - 2nd Place
Samarin Mokry  - 3rd Place
 
 
 
 
District 2019 Results:
 
Varsity  Boys - District Champions   
 
Boys Singles:
Bubba Dubec - 1st - Regional Qualifier
 
Boys Doubles:  
Alec Ochoa/Roy Finn - 1st - Regional Qualifier
Ryan Grisham/Brantley O'Connor - 2nd - Regional Qualifier
 
Mixed Doubles:
Stephen Graham/Shelby Grisham - 1st - Regional Qualifier
 
__________
 
Varsity Girls - District Runner Up
 
Girls Singles:
McKenna Knapek - 3rd
 
Girls Doubles: 
Sydney Branson/Bree Tretter - 2nd - Regional Qualifier
 
__________
 
JV Boys - District Champions
 
Boys Doubles:
Corbin Cunningham/Gabe League - 1st
Cade Tindol/Kable Rowland - 2nd
 
Boys Singles:
Cooper Dube - 2nd
Braden Howell - 3rd